Loading...
KURUMSAL 2017-11-13T14:16:30+03:00

Siz düşleyin biz gerçekleştirelim.

TEKLİF AL

Mimari tasarım, yapılması düşünülen her türlü bina için en önemli unsurdur. Zira, yapılacak olan her türlü binanın görsel kimliği ve estetik karakteri mimari tasarımın sanatsal yaklaşımı ile şekillenir.

Siz, bizden mimari bir tasarım istediğinizde; bizden istediğiniz mimari tasarımın öncelikle bizim kimliğimiz ve estetik anlayışımız olacağı bilinciyle, çok titiz ve çok ciddi bir süreç başlar. Bu süreci, birlikte bir sanat eseri yaratma süreci olarak düşünmenizi bekler, kabaca aşağıdaki evreleri birlikte yaşayacağımızı belirtmek isteriz.

 1. Siz, aklınızda bir arazi ve üzerine yapılacak bir bina ya da binalar ile gelirsiniz. Boyutları, birbirleriyle ilişkileri, varsa kafanızdaki silueti, proje bütçesi gibi konuları birlikte şekillendirir, kurumsal işlerde şartnamedeki programı çıkarır, buna göre bütçeyi birlikte planlarız.
 2. Biz, projenin yapılacağı araziyi inceler, vaziyet planı ve topografisini çıkarır, arsaya ulaşım, rüzgar esiş yönü, arsadaki korunması istenen yapılar / ağaçlar, güneş açıları, komşuluk ilişkileri, semtine / şehre göre konumu vs. inceler, gerekli kanuni sınırlamaları araştırır, bunları tek tek yazar, analiz ederiz.
 3. İstediğiniz mekanları kağıt üzerinde ilişkilerine göre gruplandırır, hangisi hangisine bağlı olmalıdır, hangisi özeldir hangisi genel mekandır, aralarındaki bağlantılar nasıl olacaktır, hangi mekan hangi mekandan geçerek nereye ulaşacaktır, bu kararları verir, bir diyagram oluştururuz.
 4. İstediğiniz mekanları, sadece boyutlarını göz önüne alarak, basit dikdörtgenler halinde çizer, ölçeğe uygun olarak eldeki vaziyet planına rastgele koyar, arsa boyutu – istediğiniz mekan boyutu değerlendirmesini yapar, kafada nasıl yerleştirileceğine dair bir plan oluştururuz.
 5. Asıl tasarım aşamasına gelinmiştir. Mekanların kendi aralarındaki ve araziyle ilişkilerini göz önüne alarak, programın ve arazi şartlarının gerektirdiği kısıtlamalar dahilinde eskizleri ve çeşitli taslak projeleri oluştururuz. Bu fikirlerin artılarını – eksilerini saptar, özellikle korunmasını istediğiniz iyi fikirleri not eder, tasarımı buna göre geliştiririz.
 6. Çoğunlukla tasarımın bu evresinde kafamızda mimari bir konsept geliştirmiş oluruz. Bu konsept sizden gelen zorlayıcı bir istek olabileceği gibi ( cam dış cephe duvarları istiyorum, Pizza Kulesi gibi yatık bina istiyorum vs. ), kafamızda süreç içinde şekillenmiş ve elimizdeki projeye uygun olabileceğini düşündüğümüz bir konsept de olabilir.
 7. Artık ön proje ortaya çıkmıştır. Sizinle projeyi tartışır, varsa istediğiniz değişiklikleri saptar, istediğiniz değişikliklere göre projeyi revize ettikten sonra tekrar toplanır, mimari projeye son şeklini veririz.
 8. Sonra mühendislerle toplanır, inşaat mühendisliği açısından projenin gerçekleştirilip, gerçekleştirilemeyeceğini, gerçekleştirilebilecekse bunun nasıl yapılacağını tartışırız.
 9. Projenin mali analizi çıkarılır, yetkili mercilere danışılır, gerekli evrak işleri yapılır, proje onayı alınır, mühendislik projelerinizi biz yapacaksak ilgili departmana, biz yapmayacaksak size teslim edilir.

İZTAŞ Olarak;

Amacımız, çıkarlarınızı düşünerek, can güvenliğinizi, sağlığınızı ve mal güvenliğinizi koruyacak, yaşam koşullarınızı ve konforunuzu geliştirecek, geleceğin uzun ömürlü binalarını yapmaktır.

İlkelerimiz

 1. Sahip olduğumuz bilgi, yetenek ve deneyim ile çıkarınıza katkıda bulunmak.
 2. İş ilişkisi içinde olduğumuz herkese tutarlı, adil ve içten davranmak.
 3. Aldığımız işi titizlikle incelemek ve özümsemek, doğaya ve toplumsal yaşama uygun çözümler üretmek.
 4. Yaşayan ve gelecekte yaşayacak olan kuşakların ihtiyaçlarına uygun projeler geliştirmek.
 5. Toplumsal ve kültürel oluşumların çevre üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirecek önlemleri almak.
 6. Mesleğimizi uygularken, doğal kaynakların ve enerjinin en az tüketilmesinden ve en az düzeyde atık ve kirlenme meydana gelmesine yönelik önlemleri almak.
 7. Doğal, oluşturulmuş veya sosyoekonomik çevrenin optimizasyonu ve sürekli kılınması için disiplinler arası işbirliği içinde olmak.
 8. İkame edilebilen ve dönüştürülmüş ikamesi mümkün olmayan malzemenin inşaatlarda daha fazla kullanılmasını sağlamak.
 9. Çevrenin iyi korumasına dair önerilere dayanan, projelerin çevre üzerindeki etkilerinin bilinçli olarak değerlendirilmesini, geliştirilmesini sağlamak.
 10. Çevre koruma hedeflerinin planlama, tasarım inşaat ve işletme kıstasları ile kaynaştırılmasını sağlamak.
 11. Çevre bilincini geliştirmek ve çevresel olarak sağlıklı çalışma şartlarını sürdürmek.
 12. Müşterimize karşı görevlerimizi tam bir sadakatle yerine getirmek.

Binaların anahtar teslimi yapımında;

 • İnşaat teknolojisi ve metodunun değerlendirmesi
 • Proje Yönetim Planının hazırlanması ve takibi
 • İş programının güncellenmesi ve kontrolü
 • Bütçenin güncellenmesi ve kontrolü
 • Sözleşmelerin yapılması ve takibi
 • Maliyet kontrolü
 • Proje ve Şantiye koordinasyon toplantılarının düzenlenmesi ve takibi
 • Malzemelerin kontrolü ve onaylanması
 • İmalatların kontrolü
 • Değişikliklerin Yönetimi
 • İmalat periyodik raporlarının hazırlanması
 • Hakediş ve ödemelerin kontrolü, onayı
 • Geçici kabul işlemlerinin yürütülmesi, tamamlanması
 • Ödemelerin kontrolü ve takibi
 • İnşaat teslim sürecinin tamamlanması

hizmetlerini vermekteyiz.

Binalarınızın inşaatı gerektiren iç dekorasyon uygulamalarının tamamı ile İZTAŞ ilgilenirken, size mobilya ve aksesuar seçmek kalır. Bu seçimleri yaparken de dünyanın en iyi on iç mimarından derlediğimiz on dekorasyon sırrını aklınızda tutmanızda yarar olabilir.

Dünyanın En İyi İç Mimarlarından 10 Sır

Alışkanlıklarımız, beğenilerimiz, hatta karakterimizle birlikte yaşantımız daima değişiyor ve bu değişim ister istemez yaşam alanlarımıza yansıyor. Yaptığımız değişiklikler kimi zaman birkaç yeni aksesuar veya birkaç yeni resim kadar basit, küçük şeyler olabildiği gibi, kimi zaman yeni bir duvar rengi, yeni mobilyalar veya bir tadilat gibi büyük değişiklikler olabiliyor.

Aşağıda, yaşam alanınızı tarzınızı ve kişiliğinizi en iyi yansıtacak şekle dönüştürmenize yardımcı olacak dünyaca ünlü iç mimarlardan bazı çok basit sırlar verilmektedir.

1- “Süslemekle ilgili ilk kural neredeyse tüm diğer kuralları çiğnemenizdir”

Neredeyse tüm dekoratörlerin size söyleyecekleri şeyler kuralların kırılması anlamına geliyor. Evinizdeki dekorun yaşam tarzınızı ve kişiliğinizi yansıtması klasik kurallardan daha önemlidir. Bununla birlikte, bir evin bayat, sıkıcı ya da çok yoğun ve dikkat dağıtıcı olmaması için bir denge kurmak önemlidir.

2- “Asla mobilyaları duvarlara doğru itmeyin. Oturma grubunu sadece birkaç santim çekerek bile anında bir alanı ısıtıp, sıcaklık ve akıcılık oluşturabilirsiniz.

Her tasarımcı, bir odayı dönüştürmek için kendine özgü bir fikre sahip olsa da, hemen hepsi bir evin içinde yaşayanlara keyif vermesi, ev sahiplerinin ilgi ve tutkularını temsil etmesi ve çok ciddi olmaması gerektiğine inanırlar.

3-Tavanlar daima dikkate alınmalıdır.Tavanlar her odadaki en ihmal edilmiş alanlardır. “

Herkes evini dekore ederken önce duvarları, sonra mobilya ve zemini düşünme eğilimi gösterir, ancak tavanların önemli olduğunu düşünmezler. Oysa tavanlar pencerelerden gelen doğal ışığı yansıtır, odaya derinlik ve sıcaklık ekler ve kesinlikle bir hava katar.

4- “Renk tutamları bir odayı genç ve çekici hissetmenizi sağlar.”

Birçok kişi duvarlarını parlak bir renkle boyamaktan korkuyor. Renk aksesuarlara da eklenebilir. Güzel battaniyeler, vazolar, tablolar, yastıklar veya kilimler güzel bir renk eklemek için harika bir yoldur. Küçük değişikliklerle başlayın. Örneğin renkli bir lamba ekleyin, bir vazo, bir örtü ekleyin ve hazır olduğunuzda daha geniş alanlarla uğraşmayı deneyin. Renk gerçekten ruh halinizi etkiler ve yaşam alanınızı mutlu ve enerjik hale getirebilir.

5-Duvar kağıdını beklenmedik yerlerde kullanın: Tavanda, panelli bir odada, dolaplarda, koridorlarda veya antrelerde. Küçük alanlarda kullandığınız güzel bir desen veya doku mükemmel bir sonuç yaratabilir. “

Birinin evine girip, beklenmedik şeylerle karşılaşmak hep eğlencelidir. Parlak renkli tavan, beyaz bir koridor veya beklenmedik şekilde renkli merdiven boşluğu bulunan resmi bir yemek odası. Basit, beyaz bir yatak odası veya dolaplarda muzip desenleri olan bir kaplama duvar ile birlikte eğlenceli bir sürpriz yaratabilir.

6- “Anılarınızı koruyabilirsiniz, ancak deneyimlerinizi de odalarınıza yansıtmalısınız.”

Hepimiz bir geçmişe ve o geçmişe ait hediye edilmiş veya anısı olan eşyalara sahibiz ve hepsi kişisel tarihimizin bir parçası. Evi sizin eviniz yapan şey, sahip olduğunuz şeylerdir. Kişiliğinizi, maceralarınızı ve başarılarınızı sergilemek için kişisel eşyalarınızı gösterin. Örneğin, anısı olan eski aksesuarlarınızı yenileriyle karışık kullanabilirsiniz.

7-İnsanların dekorasyon ile yeterince eğlendiklerini sanmıyorum. Hayat her zaman bu kadar ciddi olmak zorunda değil. Tasarım evlilik gibi değil, hayata bağlı kalmak zorunda değilsiniz. “

Yeni şeyler denemekten korkmayın. Her zaman değiştirebilirsiniz. Mobilya yeniden düzenlenebilir ve duvarlar boyanabilir. Her şeyde olduğu gibi, ev dekorasyonunda da yeni şeyler deneyin, hoşunuza gidebilir.

8- “Her odada görsel ve fiziksel rahatlık hayati önem taşımaktadır.”

Tüm tasarımcıların kabul ettiği bir diğer şey, kişinin evindeki konforun önemi. Kendi kişisel stilinizin ne olduğu önemli değil. İster şık, sofistike veya rahat ve tuhaf olun, ister minimalist, eklektik, klasik, bohem olun, en önemli şey evinizi yaşanabilir kılmaktır. İyi tasarlanmış bir ev hem konforlu hem de işlevsel olan bir evdir.

9- “En önemli şey? Her zaman mükemmel bir aydınlatma.”

Doğal ışık en iyisidir ancak doğal ışık kaynakları sınırlı olduğunda bol miktarda ışık kaynağı olmalıdır. Ortamınızı düşünün. Büyük bir şehirde, bir ormanda veya okyanusta mısınız? Bazı evler diğerlerinden daha fazla doğal ışığa sahip olacak ve evinizdeki ışık gün boyunca değişecektir. Gün boyunca evinizin tüm odalarında oturun ve aydınlatmanın nereye eklenmesi gerektiğini görün. Doğru alanda doğru aydınlatma, evinize bir ışıltı ve sıcaklık katacaktır.

10- “Aksesuarlar bir açıklama yapmak istediğim yerdeler. Bunlar bir odanın ruhu. “

Aksesuar, dekorun farklı parçalarını birbirine bağlamak için harika bir malzemedir. Alanınıza bitmiş bir görünüm vermek için tüm parçaları bir araya getirebilirler. Aksesuar kullanmak, mekanınıza kişisel bir dokunuş eklemenin başka bir yoludur; çünkü bulunduğunuz yeri ve ilgi alanlarınızı anlatırlar. Evinizde bol miktarda koyu renkli, desen veya dekor kullanacaksanız, seçtiğiniz aksesuarlarla renkli bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Tadilat Düşünüyorsanız

Tasarım rüyalarınızı nasıl gerçek yapıyorsunuz? İşte size yardımcı olacak bir proje yönetimi bilgisi.

İZTAŞ’ta fotoğraflara ve fikirlere göz atmak hayalinizdeki odayı yaratmanın eğlenceli bir parçası olabilir. Ancak tasarımlarınızı gerçeğe dönüştürmek akıllı planlama ve organizasyon da gerektirir. Proje yönetimi, yeniden yapılanmanın önemli bir parçasıdır, yeni ve güzel bir şey yaratmak için bir plan uygulamanın hissi gibi bir şey yoktur. Bu ipuçları, istediğiniz sonuçları elde etmenize yardımcı olabilir.

Liste yazarı olun. Liste yapmak, proje yönetimi söz konusu olduğunda çok önemlidir. Düşüncelerinizi düzgün şekilde organize etmenin ve ayrıntıların unutulmasını önlemenin tek yolu budur.

En önemli liste, çalışma alanınız veya özellikler dokümanınızdır. Bu temel olarak yapılacak her şeyin baştan sona detaylı bir listesidir. Eğer bütün işi organize eden profesyonel bir ekip ile çalışıyorsanız, o zaman hedefinizi açıkça belirten ve tüm talepleriniz ile ilgili bilgileri anlatan bir kopyasını verdiğinizden emin olmanız gerekir.

Ayrıca, detaylı özelliklere sahip olmanızı, çoklu fiyat teklifi almanızı daha kolay hale getirir ve tüm inşaatçılar aynı ölçütleri kullanarak teklif vermeye başlayacağından, bunun adil bir karşılaştırma olduğunu bilirsiniz.

Hepinizin aynı sayfada olduğunuzdan emin olun. Ayrı taşeronları (marangoz, tesisatçı, elektrikçi) koordine ediyorsanız, o zaman her görev için kimin sorumlu olduğunu göstermeye değer. Spesifikasyonların bir kopyasını hepsine verin böylece herkes herkesin ne yaptığının farkında olur. Yardım ve tavsiye verebileceklerinden taşeronlarınızla olan spesifikasyonları tartışın. Bir program yapmanızda yarar var, böylece ilerlemeyi takip edebilirsiniz ve herkes günün hangi saatinde kimin ne yapacağını bilir.

Örneğin, bir bölme duvarının bazı aydınlatma özelliklerine sahip olacağı önceden bilindiği için, inşaatçılar, elektrikçiye kabloları döşemek ve sıvanmadan önce tesisat çerçevesini açık bırakacaklarını bilir. Sonradan bu kabloları beslemeye çalışmak çok daha zor olur, daha uzun sürer ve gereksiz hasar riskleri oluşturur.

Alt bölümlere bölün. Ana spesifikasyonlarınıza ek olarak, tasarımınızın her bir öğesi için alt listeler bulunması iyi bir fikirdir. Örneğin, ana özellikleriniz “6 x gömme LED’li tavan aydınlatması yerleştirin” diyebilir; ancak aydınlatma özellikleriniz nereye yerleştirileceğini, ampulün türünü, donanım kaplaması ve benzeri ayrıntıları verecektir. Sağladığınız daha çok bilgi, teklifinizin daha doğru olmasını, hataların veya yanlış anlamaların daha az olmasını sağlayacak, beklenmeyen giderleri en aza indirecektir.

Profesyonel gibi planlayın. Tasarımınızı işe başlamadan önce tamamlayın, eğer planlamadıysanız, seçenekleriniz önceden yapılmış olan işe dayalı olarak kısıtlanmış olabilir.

Hepsini bir araya getirmek, spesifikasyonlarınızı yazmak, planları hazırlamak, her şeyi hazır hale getirmek ve devam etmeden önce tüm kararları almak için birkaç hafta uğraşabilirsiniz. Bu, size yol boyunca zaman ve para kazandıracak ve proje boyunca stres düzeylerini önemli ölçüde azaltacaktır.

Asla üstlenmeyin. Spesifikasyonlarınızı yazarken veya planlarınızı çizerken, açıkça belirtmediğiniz sürece başkasının ne istediğinizi bileceğini asla düşünmeyin. Ne kadar gösterişsiz olursa olsun, her ufak ayrıntıyı ekleyin. Hataları önlemenin yanı sıra, alacağınız teklife neyin dahil olup olmadığı konusunda anlaşmazlıklar da önlenir.

Mesela beyaz derz dolgusu kullanılmışsa, banyo istediğiniz gibi görünmüyor olabilir. Bu durumda beyaz derz dolgusu saçma olur diye düşünebilirsiniz, ancak koyu gri düşündüğünüzü bilmelerini de bekleyemezsiniz. Beyaz standarttır ve hiçbir şey belirtilmemişse beyaz derz dolgusu kullanılacaktır.

Kararlar için bekleyin. İnşaatçınız size yol boyunca birçok soru soracak ve karar vermenizi isteyecektir. Duvarlarda hangi döşemeleri istiyorsunuz? Hangi marka düşünüyorsun? Süpürgelikler ne renk olsun?

En iyisi, bu kararların birçoğunu mümkün olduğunca önceden almak ve cevapları hazırlamak, hatta daha iyisi, bilgiyi önceden sağlamak olacaktır. Bu kararları baskı altında almak, daha sonra pişman olmanıza yol açabilir. Bununla birlikte, projeniz beklediğinizden daha uzun sürebilir; bu zamana ve biraz sabrınıza mal olur ama kötü bir sonuçla bütün tarafların mutsuz olmasından iyidir.

Kaçınılmaz olarak, tahmin edemeyeceğiniz bazı sorunlar olacaktır, ancak müteahhitinizle iyi iletişim kurarsanız, mümkün olan yerlerde, projeyi durdurarak bir karar verme zamanı yaratılabilir. Karar verirken müteahhitinizi de en iyi eylem planıyla ilgili görüşlerini almaktan çekinmeyin, ancak beğenmezseniz kabul etmeniz gerekiyormuş gibi bir baskı da hissetmeyin.

Teslimat için zaman tanıyın. Bu klasik tuzaklardan biridir, bu yüzden dikkat edin. Tasarım fikirlerinizi birlikte çek ederken ve hangi ürünlerin ve malzemelerin kullanılacağına karar verirken teslimat sürelerini not edin. Birçok mobilya parçası sipariş edilir ve 12 hafta kadar, bazen de daha uzun teslimat zamanları olabilir. Benzer şekilde, kiremit ve doğal taşın gelmesi beklenenden çok daha uzun sürebilir ve yurtdışından gelen ürünler, transit geçiş sürecinden gecikebilir.

Görünmeyen giderler faktörü. Niyetlerinizin en iyisine sahip olduğunuzda bile, tahmin edemediğiniz konular projeniz sırasında ortaya çıkabilir. Bu nedenle, özellikle eski binalarla ilgili olarak bütçenize yüzde 10 görünmeyen gider akçesi eklemenizde yarar var.

Bu durumlarda, en kötü ihtimale hazır olmak ve hedeften sapmamak önemlidir. Sen bir proje yöneticisisin ve bütün riskleri almışsın. Alternatif seçeneklerin neler olduğunu bulun ve bir karar verin. Müteahhitiniz ne yapılacağı konusunda tavsiyelerde bulunabilir, bu yüzden uzmanlığını kullanın ve doğru çözümü bulmanıza yardımcı olması için ona güvenin.

Bir kurtarıcı çağırın. Projenizi kendiniz yönetmeyi seçerseniz, kesinlikle keyif verici ve ödüllendirici bir süreçtir, ancak aynı zamanda belli bir birikimi de gerektirir. Organize edilmeli, baskı altına alınmalı, stratejik ve emin olunmalıdır. İşi planlamak, koordine etmek ve denetlemek için harcayacağınız efordan ve ayıramayacağınız zamandan bahsetmiyorum bile.

Çekinmeyin, işin profesyonelleri ile anlaşın. Evet, bir ücreti olacak, ancak kötü yönetilen bir projenin size kaybettireceği zaman, para ve sonrasında yaşayacağınız pişmanlıkları düşünün. Bir profesyonel her şeye dikkat edecek ve güvenli ellerde olduğunuzu bilerek rahat etmenize, dinlenmenize izin verecektir.

 • Hatalı üretilmiş binalarınızın onarımı,
 • Yangın hasarlarının onarımı,
 • Su baskını hasarlarının onarımı,
 • Fırtına hasarlarının onarımı,
 • Deprem hasarlarının onarımı,
 • Yaşlanmaya bağlı hasarların onarımı,
 • Bina güçlendirme uygulamaları,
 • Küçük çaplı tadilat işleri

Güçlü bir mühendislik bilgisi ve uygulama deneyimi gerektirir. Çağıracağınız birkaç usta veya konuyla ilgili eğitimi ve deneyimi olmayan bir – iki taşeronla bu tür sorunlarınızı çözmeye çalışmanız sadece  daha fazla para harcayarak daha kötü sonuçlar elde etmenizin nedeni olabilir.

Artık bu ve benzeri sorunlar canınızı sıkacak, kafanızı yoracak işlerden sayılmasın. Çözüm için İZTAŞ’a gelmeniz yeterli…

İZTAŞ, sizin yerinize bütün sorunları çözerken, siz huzur içinde gündelik yaşantınıza devam edebilir, tatile bile gidebilirsiniz.

KAZANMAYI

Sağ el sol eli yenmekle bir şey kazanmaz. Çin Atasözü

KAZANMAK

Çinliler ile hemfikiriz; biz, kendimizi sizin diğer eliniz biliriz.

KOLAY

İşler asla zor değildir. Yeter ki onları küçük parçalara bölebilelim. Henry Ford

KOLAY

Biz çok faydasını gördük…

GÖRMEK

Kavramak için görmek, görmek için de dikkatle bakmak gerekir. Pitirgrelli

GÖRMEK

Fakat yine de yanlış bir alışveriş yaptığınızı düşünüyorsanız, defolu seramik dışındaki ürünlerde iade kabul ediyoruz.

YANLIŞ

Uşağım bile olsa yanlışlarımı düzelten efendim olur. Goethe

YANLIŞ

Yanlışımızı hiç tereddüt etmeden yüzümüze söyleyin ki düzeltme şansımız olsun.