Loading...
BANYONUZU YENİLERKEN 2018-03-17T00:24:50+03:00

Project Description

bir yenileme, yenilenme projeniz mi var?

TEKLİF AL

Banyo Tadilatı Yapacaksanız

Banyonuzu yenileme projenizde başınızın ağrımasını önlemek için birkaç güvenilir ve gerçek tasarım hilesi:

 • Bir tuvalet için gereken ortalama alan miktarı nedir?
 • Temel banyo yenileme maliyeti nedir?
 • Doğru mobilyasını nasıl seçerim?

Bu sorulara verdiğiniz yanıtlar “Ne?” “Hııı?” ve “Haaa …” nın bir bileşimi ise, endişelenmeyin. Yalnız değilsiniz.

Her gün bunu yapan bir profesyonel değilseniz bir banyo tadilatı projesinde gözden kaçırdığınız ayrıntılar bütün emeğinizi boşa çıkarabilir, moralinizi çökertebilir, maliyeti katlayabilir. Ancak bu ayrıntıları öğrendiyseniz, kolayca bu işlerin üstesinden gelebilir, başarabilirsiniz.

Bir banyo yenileme projesi ile uğraşıyorsanız, neyin öngörülmesi gerektiği ve ne düşünülmesi gerektiği konusunda bir bilgiye sahip olmak için, verdiğimiz ipuçlarını göz önünde bulundurarak yapacağınız yeni banyonuzla mutlu olacaksınız.

 1. Yapacağınız yenilemenin ortalama maliyetini hesaplayın. Herhangi bir projeye başlamadan önce, ayıracağınız bütçe ile beklentilerinizi denk düşürmeniz önemlidir. Banyonuzun boyutu, dahil etmek istediğiniz malzemelerin kalitesi ve işçilik yenileme maliyetini etkileyebilir.
 2. Kapıyı açtığınızda tuvaleti ilk gördüğünüz şey haline getirmeyin. Bunun nedeni çok basittir; çoğu zaman banyo kapıları açık kalır, yani sizin veya evinizde dolaşan herhangi bir konuğunuzun tuvaleti görmesi estetik açıdan pek güzel bir şey değildir. Görüntünün odak noktası tuvaletten başka bir şey olmalı; örneğin lavabolar olabilir.
 3. Bazı eski kaplamaları bırakmayı düşünün. Banyonuzun görünümünün tümüyle yeni olmasını istiyor olabilirsiniz, ancak bazı şeyleri değiştirmek çok zor ve maliyetli olabilir. Örneğin eski evlerde, fayansların altındaki duvar çok sağlam olmayabilir. Bunların kaldırılmasındaki zorluk, iş gücü ve malzeme maliyetlerinin artmasına neden olabilir. Bunun yerine, eski kaplamaları olduğu gibi bırakabilir, zamanınızı ve paranızı onlarla uyumlu bir hava yaratacak başka şeylere harcayabilirsiniz.
 4. Bir aydınlatma planı yapın ve bu plana fonksiyon, vurgu, ortam ve dekoratif aydınlatma katmanlarını dahil edin.
 5. Standart banyo boyutlarını öğrenin. Tipik bir küvet veya duşakabin boyutu ve bir tuvalet için ne kadar alana ihtiyaç duyulduğu gibi birkaç temel ölçünün bilinmesi, tadilatınızı daha verimli bir şekilde planlamanıza yardımcı olacaktır.
 6. Lavabonuz için doğru yüksekliği planlayın. Tipik bir tezgahın yüksekliği standarttır. Fakat lavabonuzun tezgah üstü mü, tezgah altı mı olacağını düşünmelisiniz. Örneğin tezgah üstü gemi lavabonuz varsa, tezgah yüksekliğinizi düşürün ki böylece ellerinizi rahatça yıkayın ya da dişlerinizi rahatça fırçalayın.
 7. Bir köşe lavabosu düşünün. Giriş kapısı veya duş kabininin nasıl açıldığına bağlı olarak trafik akışı problemleri olan dar bir alana sahipseniz alanı boşaltmak için lavabonuzu köşeye koymayı düşünün.
 8. Ya da küçük bir küvet. Küçük bir banyo varsa, küvetin bir seçenek olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak birçok şirket küçük alanlara uyum sağlamak için modellerini küçültüyor. Küçük bir araştırma yapmanızda yarar var.
 9. Doğru makyaj tezgahı seçin. Sadece görünüş için değil. Çok büyük bir şey koyarsanız banyonun trafiğini mahvedebilirsiniz. Daha fazla tezgah alanı ve depolama için çabalayın. Yanlış malzeme uzun süreli sorunlar yaratabilir.
 10. Birkaç lüks malzeme için savurganlık yapabilirsiniz. Küçük bir tasarımcı sırrı, banyolar genellikle daha küçük alanlar olduğundan, birkaç lüks malzeme ile süslenen alanlar inanılmaz derecede lüks bir görüntü yaratabilir. Bu nedenle, karar vermeden önce, duvar ve zemin kaplamaları, tezgah üstü yelpazesi ve spektrumun üst ucundaki diğer materyallere bakın. Bu malzemelerin bir veya daha fazlasını banyonuzun küçük bir bölümüne eklemenin bütçeniz dahilinde olduğunu göreceksiniz.
 11. Seramik karoların boyutunu iki kez kontrol edin. Satın aldığınız karolar tam olarak kaplanacak alana uymayabilir. Karolar arasında kalacak derz boşluklarını iyi hesaplayamazsanız döşeme düzeninizi, nişlerinizi ve sıhhi tesisatı etkileyebilir.
 12. Küvetinizi duşa dönüştürmeyi düşünün. Küvetin kaplayacağı alan 2.5 metrekarelik bir alan olacak. Geniş bir banyo alanınız yoksa duşakabin hem maliyeti düşürecek, hem alan kazandıracak bir çözüm olabilir. Ayrıca sıhhi tesisatı yenilemek zorunda kalmazsınız.
 13. Klozeti kendiniz de takabilirsiniz. Birçok ev sahibinin kendisinin yapabileceği bir şey, sadece bir saat sürer, yapacağınız şey sadece birkaç vidayı yerine takmak.
 14. Banyoyu kurutmanın birden fazla yolu var. Küf ve küfün azaltılması nemin alınması ile başlar. Bunu yapmak için çok yönlü bir yaklaşıma sahip olmak en iyisidir: Dışarıya havalandıran büyük bir fan ve kullanılabilir bir pencere.
 15. Sert ağaçların taş zemin ile nasıl buluştuğuna dikkat edin. Banyonuzun zemini taş olacak, ancak bağlı olduğu koridorun veya odanın tamamen ahşap parke kaplama ve ahşap süpürgelik gibi farklı şeyleri olacaktır. Bu iki alan ve malzeme arasındaki geçişi sağlamak zor bir şey. Çoğu durumda olduğu gibi, önceden planlamak beklentilerinizi karşılayan sonuçlar verecektir.

BİRKAÇ ÖNERİ DAHA

 1. Tarzınızı, bundan sonra, belki de uzun bir süre, hangi renkle yaşamak istediğinizi ve bütçenizi ön planda tutarak ürün seçimini yapmalısınız.
 2. Seçtiğiniz ürünün doğru olması ve seçiminizin sizi mutlu etmesi için trendleri, yenilikleri takip edebilirsiniz. Dekorasyon dergilerini inceleyerek seçimlerinizi kolaylaştırabilirsiniz.
 3. Sıçratma sorunuyla karşılaşmamak için armatür ve lavabo uyumuna dikkat edilmelidir. Sipariş verilmeden önce lavabo derinliği ve suyun akış açısı mutlaka hesaba katılmalıdır.
 4. Etajerli lavaboları kullanın: Etajerli lavabolar geniş kullanım yüzeyi ve kutularla bölümlenmiş saklama alanlarıyla banyonuza düzen getirir, hayatınızı kolaylaştırır.
 5. Lavabo giderinde seramik kapaklı süzgeç kullanılması, tasarıma şıklık katar.
 6. Asma klozet ve dolaplar tercih edin: Asma dolap ve klozet sayesinde banyoda en dar köşelere bile artık kolayca ulaşabilir ve rahatlıkla temizleyebilirsiniz.
 7. Gizli montaj özelliği olan asma klozetler, banyolara görsel bütünlük sağlamak için ideal bir çözümdür.
 8. Kolay temizlik: Daha hijyenik bir klozet alanı için, kanalsız iç haznesi sayesinde kir tutmayan ve kolayca temizlenen ürünlerden birini seçmelisiniz.
 9. Deterjan hazneli klozetlerde, sıvı deterjan haznesi içerisine Hipoklorit bazlı temizleyiciler (çamaşır suyu, azami Ph:12,5), aşındırıcı olmayan temizleyici ve koku verici katkılar eklenebilir.
 10. Gömme rezervuarınızı seçerken, daha etkili ve hijyenik bir yıkama için, klozetinizin yıkama hacmi ile uyumlu bir ürün seçmeye dikkat etmelisiniz.
 11. Gömme rezervuarlarda 3-6 lt yerine 2,5 – 4 lt’lik rezervuar seçerek su tasarrufu sağlayabilirsiniz.
 12. Banyonuzda kolay temizlik, şık tasarım ve alan kazandırması için asma klozet tercih ettiyseniz gömme rezervuar kullanmanız gerekmektedir. Duvar tipinize ve montaj şeklinize göre uygun gömme rezervuarı seçebilirsiniz.
 13. Kumanda panellerinde parmak izi bırakmayan seçenekler tercih edebilirsiniz.
 14. Çift işlevli ürünleri mi tercih ediyorsunuz? Aydınlatmalı dolaplı aynalar banyonuzda yer kazanmanıza yardımcı olurken size farklı bir saklama alanı da yaratır. Ayrıca aydınlatmalı aynası sayesinde makyaj yapmanızı ve tıraş olmanızı da kolaylaştırır.
 15. Seperatörlerle düzen sağlayın: Dilerseniz lavabo dolaplarınıza seperatör sistemi ekleyebilirsiniz. Bu separatörler, banyonuzu düzene sokmayı kolaylaştıracaktır.
 16. Lake kaplama olan lavabo dolapları suya çok daha dayanıklıdır.
 17. Lavabo ve ayna çevresinde LED aydınlatmaların olması, banyonuzda hem şık bir görünüm hem de karanlıkta gözleri yormayan bir ışıklandırma sağlayacaktır.
 18. Banyo mobilyalarında kullanılan doğal malzemeler arasında renk tonu, desen yapısı gibi farklılıklar, çizgi, parlama, süreksizlik gibi doğal özellikler olabilir. Malzemenin doğal görüntüsünü zenginleştiren bu özellikler size ahenkli, natürel bir görünüm sağlamak için standartlarla belirlenmiştir.
 19. Mobilyanın küvet ya da duş teknesinin yanına konulacak olması halinde duş kabininin mutlaka gerekli olduğunu unutmayınız.
 20. Uzmana danışın: Tüm seramikler aynı değildir. Bu nedenle uygulama yapılacak yüzeyin şartlarına uygun olacak karonun seçimi için mutlaka yetkililere danışınız.
 21. Tüm porselen ve yer seramikleri dona karşı dayanıklıdır. Yer ve duvarda, iç ve dış mekanlarda rahatlıkla kullanabilirsiniz.
 22. Duvar seramiklerini sadece iç mekanlarda ve duvarlarda kullanmalısınız.
 23. Seramik doğası gereği pişme süreci sırasında fırından aynı ölçülerde çıkmaz. Bu sebeple ölçülerine göre seramikler farklı paketlenir ve kalibre numaraları paketin üzerine yazılır. Ebat farklılıkları yaşanmaması için, aynı mekan içinde aynı kalibre numarasına sahip olan seramikler döşenmelidir.
 24. Rektifiye ürünlerde gerçek ebat, anma ebatından daha kısadır. Örn:30×60 bir üründe gerçek ebat 29.2×59.2, 60×60 bir üründe gerçek ebat; 59.2×59.2’dir.
 25. Çocuk ve yaşlıların yaşadığı evlerde veya ıslak mekanlarda yer karosunda kaymaz ürünler tercih edilmelidir. Banyo zeminlerinde kaymaz seramiklerin kullanılması, kayma tehlikesini azaltır.
 26. Armatürlerinizi, duvar kırmaya gerek kalmadan yenileyebilmeniz için, sıva altı grubu kullanmanızı öneririz.
 27. Küvetlerle kullanılan duvardan batarya uygulamalarında bataryanın çıkış ucu minimum 15 cm uzunluğunda olmalıdır.
 28. Suyu kireçli olan bölgelerde, kireç lekeleriyle başa çıkmak ve ürünü korumak için temizlik talimatlarına dikkat edilmeli, sık temizlik yapılmalı, düz formlar yerine su damlalarının ürünün üzerinden akıp gittiği yuvarlak formlu ürünler tercih edilmelidir.
 29. Ürünün ömrünü uzatmak için mutlaka fitreli ara musluklar tercih edilmelidir.
 30. Havlular için alternatif: Pratik kullanıma uygun havlu asma ünitesini, lavabonuzun altına yerleştirerek yer tasarrufu sağlayabilirsiniz.
 31. Sıvı – katı sabunluk, diş fırçası üniteleri, çöp kovası gibi birimleri kapsayan banyo setlerini de dekorasyon konseptiyle uyumlu olacak şekilde seçmelisiniz.
 32. Banyo aksesuarlarınız için duvarlarınızı delmek istemiyorsanız, tezgah üstü alternatifleri tercih edebilirsiniz.
 33. Küvetin kenar kalınlığı ve model itibariyle göstereceği yan yüzey eğimi dikkate alınmalıdır. Kısa çıkış ucu olan batarya kullanımı, su sıçramasına neden olur ve su doldurmak amacı ile kova kullanımına engeldir.

TEKLİF AL

[recaptcha]