Loading...
MUTFAĞINIZI YENİLERKEN 2017-10-21T12:21:44+03:00

Project Description

bir yenileme, yenilenme projeniz mi var?

TEKLİF AL

Mutfak Tadilatı Yapacaksanız

İhtiyacınız olanı düşünün

Bu adım mutfağınızı kullanma şekliniz, yaşam tarzınız ve aradığınız özellikleri belirleme aşamasıdır. Sadece İZTAŞ’ın önerilerini okumakla kalmayıp, tasarım fotoğrafları ve mutfak showroomları da dahil olmak üzere mümkün olan her kaynaktan fikir alın.

Önceliklerinizi düşünün: Mutfağınızda kaç kişinin yemek pişireceğini, toplanacağını, yemek yiyeceğini ve kaç kişinin dolacağını düşünün. Ek düzenlemelere mi ihtiyacınız var; mevcut mutfak düzeni ile devam edebilir misiniz?

Henüz yapmadıysanız, mutfak fotoğraflarını stilinize uyan özelliklerle kaydetmeye başlayın. Koleksiyonunuz bir karalama defteri gibi düzenlenebilir ve güzel olabilir veya rastgele, organize edilmemiş görüntülerle doldurulabilir. Aslında ikincisini tercih ederim, çünkü rastgele görüntüleri klasörlerime ve fikir listelerime yerleştirmeyi ve daha sonra düzenlemeler için onlara geri dönmeyi severim.

Araştırma ve plan

Bu projeye yeşil ışık yakmaya ve planlamaya hazır mısınız? Başlamak için en iyi yer, genelde çalışma alanını ve ön bütçeyi belirlemektir.

Her ikisi de değişebilir, bu nedenle bu işte sadece bir tek şansınız varmış gibi hissetmeyin. Bütçe ve kapsam iç içe geçmiştir ve tasarım sürecinde birçok kez değiştirilebilir. Bu süreçte daha eğitimli hale geleceğinizden düşlediğiniz şey ile karşılayabileceğiniz şeyi uzlaştırmaya başlamışsınızdır. Bir ev sahibi olarak projenin her şey dahil, anahtar teslim, kesin maliyetinin ne olacağını bilmeniz beklenemez. Unutmayın, bu bir eğitim sürecidir.

İhtiyacınız olacak profesyonelleri bulun

Kendi mutfak dolaplarınızı, kendi elektrik tesisatınızı ve sıhhi tesisatınızı kendiniz yapmadığınız sürece, eninde sonunda bir profesyonelle çalışmanız gerekecek. Sadece kullanacağınız malzemeyi veya dolaplarınızı seçme ve sipariş verme konusunda bile olsa, yardımcı olması için bir profesyonelle birlikte hareket etmeniz hem tasarım, hem malzeme seçimini hatasız planlamanızı sağlayacaktır.

Bazı insanlar, her şeyi görebilecekleri büyük mağaza veya dolap showroomlarını ziyarete başlarlar. Birçok ev sahibi, arkadaşlarından veya meslektaşlarından tavsiye alır ve işe bir mimar veya tasarımcı ile anlaşarak başlar. Bazıları da ustalar veya taşeronlarla ile kendi başına çalışabilir.

Uzmanlar, sözleşme ve izinlerden alan planlamaya, bütçelere, demirbaşların seçimine, alışverişe, ürünleri temin etmeye, geçici bir mutfak kurmaya ve projenizi baştan sona yönetmeye kadar size her konuda yardımda bulunur.

Şematik tasarım

Bu aşamada, eskizler, alan planlaması, ön planlar, düzen ve dolap boyutlarını gösteren çizimler bulunur. Öncelikle mutfağın nasıl görüneceği düşünülüyor olsa da, müşterilerimizin düzen ve alan planlamaya daha fazla odaklanmalarını öneririz. Bu konu üzerinde fazla düşünülmeden yapılacak planların uygulama aşamasında çözümü zor ve pahalı problemler yaratabileceğini unutmayın.

Ayrıca, hangi malzemelerin nereye yerleştirileceğini ve kaç metrekare yere ihtiyacınız olacağını ve nihai olarak bunun maliyetinin ne olacağını bulmak için bir plana ihtiyacınız var. Tercihinize göre ustayla, taşeronla veya müteahhitle görüşme sürecini erken başlatmak ve onlara bir ön çizim paketi ve çalışma alanı sunmak lehinize olacaktır. Aynı zamanda, mümkünse düşlediğiniz mutfağın bitmiş halinin ve demirbaşların marka ve model seçimleriyle ilgili düşüncelerinizi ve çizimlerini verebilirsiniz.

Demirbaş ve proje şartnamesi

Bu süreç boyunca ve muhtemelen daha önce beğendiğiniz mutfakların fotoğraflarını fikir listenize ve klasörlerinize kaydettiniz. İşi yaptıracağınız kişilere bunları da verin, tarzınızı daha kolay anlayabilirler; modern mi, klasik mi, geleneksel mi, yazlık mı veya özgün bir tasarım mı? Zaten beyaz bir mutfak, doğal ahşap bir mutfak ya da biraz renk isteyip istemediğinizi biliyorsunuz. Şimdi proje ve demirbaşlar için son kararı vermelisin.

Tasarım geliştirme ve inşaat belgelerinde çalışma

Bu, tasarımınız son halini aldığında, nihai planları, yenilemeleri, ayrıntıları ve varsa, mekanik ve elektrik tesisatı çizimleri, aydınlatma ve su tesisatı planlarını hazırlarken geçirdiğiniz aşamadır.

Burası son onayladığınız tasarımın veya inşaat çizimlerinin yürürlüğe girdiği yerdir. Yüklenicinin nihai fiyatlandırmasında dikkate alınması gereken şeyler şu an bitmiş ve demirbaşların teminine geçme vaktidir.

Yapacağınız yenileme işi binanızın iskan iznine esas olan unsurlarını değiştirecek durumdaysa belediyenizden de gerekli izinleri alabilmek için hazırlamanız gereken evraklar ve tadilat planlarına ihtiyacınız olacak. Bu işlemlerin belirli zamanları vardır (tadilat öncesi, tadilat sonrası gibi), bu nedenle işe girişmeden önce belediyenizin ilgili birimleri ile görüşün, zamanlamayı kontrol edin.

Evrak işlerini bitirmek ve izinlerinizi almak için kayıtlı bir mimar, tasarımcı veya lisanslı yüklenici gerekebilir; bu nedenle bir sonraki adımda birini işe almaya hazır olmanız gerekir. Sıklıkla, benzer evrak teslim zamanlarından dolayı, iş emrini verdikten sonra izinlere aynı gün veya geç başvuru yapıldığı ve çeşitli sorunlarla karşılaşıldığı bilinmektedir.

Teklif alın

Halihazırda projenizi gerçekleştirecek bir usta, bir taşeron veya bir müteahhit yoksa, bir sonraki adımınız projeyi yürütmek için birisiyle anlaşmaktır. Müşterilerimize her zaman en az 3 farklı kişi veya şirketten teklif almalarını öneriyoruz. Şematik tasarımlarınızı yaptıktan sonra, profesyonellerden teklif alma görüşmeleri çok yararlı olabilir. Bu görüşmelerden, çok iyi fikirler alabilir, doğru yolda olup, olmadığımızı anlayabilir, bütçe sıkıntımız olup, olmayacağını öğrenebiliriz.

Başlama Zamanı

Büyük gün… Bütün izinleri alıp evrak işlerini bitirdikten sonra büyük olasılıkla 4-8 haftada tamamlanacak bir sürece hazır olun. Bu süreyi nasıl atlatacağınızı planlama zamanı, mutfağınızı boşaltmaya başlayın. İhtiyaç duymadığınız şeyleri depoya koyun ve inşaat sırasında evde oturacaksanız geçici bir mutfak kurarak evdeki düzenin sürdürülebilirliğini sağlayın.

Tatile kaçmayı planlıyor olabilirsiniz, ancak evdeki hesabın çarşıya uymama ihtimaline karşı bir B planı olarak evde kurulacak geçici bir mutfak hazırlığınızın ve organizasyonunuzun olmasında yarar var.

İşi verdiğiniz kişilerle vaktinden önce lojistiği tartışın. Durum değerlendirmeleri için haftada bir mi buluşacaksınız? Tezgah, duvar veya döşeme gibi belirli işler için evden dışarı çıkmanız gerekecek mi? Enkaz kaldırma ve toz ne olacak? Ev halkının herhangi bir toz alerjisi sorunu var mı? İşçilerin tipik bir iş günü nasıldır, kaçta gelir, kaçta giderler, öğle yemeğini kaçta yerler? Bütün bunları önceden bilmek süreci daha huzurlu atlatmanızı sağlayabilir.

Korkunç yumruk listesinden kurtulma

İnşaat bittikten sonra… Neredeyse bitti… Eksik, yanlış veya unutulmuş detayların can sıkıcı küçük listesi. Eksik bir lamba anahtarı plakası, tam istenen yerde olmayan bir priz ve benzeri küçük şeyler, bazen çalışmayan davlumbaz ya da yeni döşenmiş zeminde büyük bir çizik gibi daha büyük şeyler.

Biz buna yumruk listesi diyelim. İş bitiminde ev sahibi yumruk listesini yapar. Kalıcı veya düzeltilebilir yanlışların ve eksiklerin sıralandığı gayri resmi iş listesidir bu. Kalıcı veya düzeltilebilir yanlışlar ve eksiklikler için sorumlu tarafı ve düzeltilmesi gereken süreyi belirten maddeleri iş başlamadan önce yapacağınız yazılı anlaşmaya koymanızda her zaman yarar var.

İşi yapan tarafın, bu maddeleri bitirmek için eve birden fazla ziyarette bulunması kaçınılmazdır; Birden fazla ziyaret için kendinizi hazırlayın. Böyle durumlar için en iyi yaklaşım biraz hoşgörü ve biraz sabırdır. Aksilikler olur, küçük şeyler gözden kaçırılır. Bakkal için bir liste hazırlayıp, alınacak en temel ihtiyaçları unutarak eve dönmek gibi bir şey. Hepimiz yapıyoruz.

TEKLİF AL

[recaptcha]