Loading...
ARMATÜR ALIRKEN 2017-10-21T12:17:43+03:00

Project Description

Bataryalarınızla ilgili bir sorununuz mu var?

TEKLİF AL

BATARYA ALIRKEN

 1. Tarzınızı, bundan sonra, belki de uzun bir süre, hangi renkle yaşamak istediğinizi ve bütçenizi ön planda tutarak ürün seçimini yapmalısınız.
 2. Seçtiğiniz ürünün doğru olması ve seçiminizin sizi mutlu etmesi için trendleri, yenilikleri takip edebilirsiniz. Dekorasyon dergilerini inceleyerek seçimlerinizi kolaylaştırabilirsiniz.
 3. Sıçratma sorunuyla karşılaşmamak için armatür ve lavabo uyumuna dikkat edilmelidir. Sipariş verilmeden önce lavabo derinliği ve suyun akış açısı mutlaka hesaba katılmalıdır.
 4. Küvetlerle kullanılan duvardan batarya uygulamalarında bataryanın çıkış ucu minimum 15 cm uzunluğunda olmalıdır.
 5. Suyu kireçli olan bölgelerde, kireç lekeleriyle başa çıkmak ve ürünü korumak için temizlik talimatlarına dikkat edilmeli, sık temizlik yapılmalı, düz formlar yerine su damlalarının ürünün üzerinden akıp gittiği yuvarlak formlu ürünler tercih edilmelidir.
 6. Bataryalarınız için duvarlarınızı delmek istemiyorsanız, tezgah üstü alternatifleri tercih edebilirsiniz.
 7. Küvetin kenar kalınlığı ve model itibariyle göstereceği yan yüzey eğimi dikkate alınmalıdır. Kısa çıkış ucu olan batarya kullanımı, su sıçramasına neden olur ve su doldurmak amacı ile kova kullanımına engeldir.

Batarya Alırken

MARKA

Aradığınız marka mı?

MODEL

Aradığınız Model mi?

ÖLÇÜ

Ölçüleri uygun mu?

FİYAT

Fiyatı uygun mu?

BATARYA BAKIMI

BATARYA VE MUSLUK KULLANIMINDA PÜF NOKTALARI

Canlıların yaşaması için iki temel nesneden biri olan su, insanların toplu olarak yaşamaya başlaması ile birlikte üzerinde sürekli çalışılan bir konu olmuştur.

6000 yıldır insanların bu amaçla verdikleri uğraş zaman içinde dünya nüfusu ve buna bağlı olarak kentleşmenin artması ile yeni boyutlar kazanmıştır. İnsanların refah düzeyi arttıkça daha kaliteli ve kullanımı kolay olan sistem ve mamullere ihtiyaç duyulması bu sektörün özellikle 19.yy.dan itibaren süratle gelişmesine neden olmuştur. Sıhhi yaşamanın birinci şartı suların içmeye ve kullanmaya elverişli olmasıdır. Bu bakımdan bir yerdeki içme ve kullanma sularının her zaman kontrol edilmesi gerekir.

Yaşamda böylesine önemli bir yer kaplayan su, yeraltı ve yerüstü kaynaklarından sağlanmaktadır. Ancak çeşitli etkenler sonucu doğada saf ve temiz su bulmak çok zordur. Bilinçsiz kullanım nedeniyle tüketilen ve kirletilen su çeşitli hastalıklara yol açtığı gibi kıtlığında da dünya su savaşlarıyla beraber canlıların yaşama hakkını da elinden alabilir.. İşte burada tesisat sistemlerinin ve malzemelerinin önemi, malzeme seçimi ve özellikle de su kullanımla ilgili “PÜF” Noktaları öne çıkmaktadır.

Sıhhi tesisatın en önemli malzemelerinden birisi olan armatür ve vanalar tarihsel süreçte çok eskilere kadar gitmektedir. Peki, nedir bu armatür? Nerelerde kullanılır?

Armatürlerin kullanım yerleri:

Mutfaklar, Tuvaletler, Banyolar, Sifonlar, Endüstrinin çeşitli alanların, Çeşitli tesisatlar, vb.

Bir armatürden beklenen başlıca özellikler nelerdir?

 • Sızdırmaz şekilde kapanması,
 • Büyük basınç düşümleri yaratmaması,
 • Gürültüsüz çalışması,
 • Basınç şokuna neden olmaması,
 • Kolay servis verilebilmesi,
 • Korozyona uğramaması,
 • Güzel görünüşlü olması.

Malzeme seçerken dikkat edilmesi gereken parametreler nelerdir?

Korozyon
Bilindiği gibi armatürlerin iç yüzeyleri suyla temas etmektedirler ve suyun korozyon etkisi vardır. Bu yüzden malzeme seçerken dikkat etmemiz gereken en önemli özelliklerden biri malzemenin korozyona dayanımıdır.

Basınç
Bir diğer etki ise basınç etkisidir. Armatürlerde ani basınç değişiklikleri, yüksek basınç etkileri olduğu için malzemenin basınca karşı gösterdiği tepkide dikkat edilmesi gereken hususlardandır.

Sıcaklık
Çok düşük ve çok yüksek sıcaklıklara maruz kalan armatürlerin malzemelerini seçerken bu özellik göz önüne alınmalı, malzemenin sıcaklığa gösterdiği tepkilere dikkat edilmelidir. Yanlış malzeme seçimi üretimden montaja ve montaj sonrasında bile problemlere yol açar.

Armatür yapımında kullanılan malzemeler ve bu malzemelerin özellikleri:

Bu üç önemli özelliğin(korozyon, basınç ve sıcaklık) yanında malzeme seçerken armatürün çalışacağı debi ve akışkan ile ilgili kabuller standartlar ve yönetmeliklerin öngördüğü şartları yerine getirecek malzemeyi seçmek önemlidir.

Osmanlılarda musluklar tunçtan veya pirinç malzemeden veya döküm yoluyla üretilmekteydi.

Ayrıca devlet büyükleri ve zenginler için altın kaplamalı olarak da üretildiği bilinmekteydi.
Cumhuriyetin ilk yıllarında ise musluk ve bataryaları kum döküm yolu ile üretilmekteydi. Kullanılan malzeme ise hurda parçalarının küçük potalarda kok kömürüne hava üflenmesiyle eritilerek elde edilmekteydi.
Teknoloji ilerledikçe döküm hatları lehimlenerek kapatılıyordu ve estetik için polisaj ve krom kaplama yaygınlaşıyordu.
Armatürlerin insan sağlığına uygun none-toxic ve kanserojen olmayan parçalardan üretilmesi gerekmektedir.

ARMATÜR DE HİJYEN KURALLARI

Armatürlerin suyla temas eden gövde, çıkış ucu, nipel vb. metal parçaları sürekli su içerisindedir. Bu parçalarda suyun bekletilmesiyle içerisine çeşitli metal eriyikleri karışmaktadır. Bunların en zarlısı kurşundur.(Pb) Su içerisinde çözünmesi insan sağlığını tehdit eder. Bu yüzden gövde hammaddesini seçerken içerisinde bulunan kurşun miktarının düşük olması gerekmektedir.
Armatürü oluşturan kartuşu, giriş hortumu, conta, O-ring ve kullanılan yağında su ile temas ettiklerinde suya herhangi bir toksin madde salgılamamaları ve su içerisinde mikroorganizmalar oluşturmamaları gerekmektedir. Bu şekilde insan sağlığına zarar veren unsurlar ortadan kalkar.

BATARYA VE MUSLUK TEMİZLİĞİNİN “PÜF” NOKTALARI

Banyo – mutfak armatürlerinin kullanımı ve temizlenmesi esnasında aşağıdaki tavsiyelere uyulduğu takdirde ürünlerin kromajlı bölümleri uzun yıllar parlak ve sorunsuz kalır. Ayrıca fonksiyonlarını devam ettirmek içinde şu tavsiyeler uyulmalıdır.

A- ARMATÜRLERİN TEMİZLİK VE BAKIMI

 • Armatürün günlük bakımını yalnızca su ve sabun kullanarak yapılmalıdır. Temizledikten sonra bol su ile durulayarak, yumuşak bir bez ile silerek kurulanmalıdır. Armatür yüzeylerini temizlemek için kesinlikle deterjan kullanılmamalıdır.
 • Asit, asitli su, aşındırıcı madde içeren deterjan, tuz ruhu, kezzap, çamaşır suyu, sirke, toz temizleyiciler, kireç sökücüler, yer ve duvar temizleyiciler vb. kesinlikle kullanılmamalıdır. Bu tip kimyasalların kullanıldığı ortamda armatürler varsa bu armatürlere temizleyicilerin buharı zarar vereceğinden ortam çok iyi havalandırılmalıdır.
 • Ürün yüzeyleri bulaşık süngeri veya teli gibi sert aşındırıcılar ile ovulmamalıdır.
 • Kromajlı ürün yüzeylerinde, kireç tabakası oluşumunu önlemek ve bataryanın parlaklığını muhafaza etmek için maksimum 6 ayda bir gazla veya saf alkol ile nemlendirilmiş bez ile silinmeli ve bol su ile yıkanarak kurulanmalıdır.
 • Armatürlerin bulunduğu ortamların yakınında veya bağlı oldukları dolapların altlarında, uçucu, kokulu ve buhar oluşturan kimyasallar ve temizleyiciler bulundurulmamalı veya kapakları açık bırakılmamalıdır.
 • Fotoselli ürünlerde elektrik devrelerine zarar verebileceğinden armatür üzerine direk su dökülmemelidir.
 • Çift kumandalı (Volanlı) ürünlerde su damlatması var ise öncelikle salmastra contası değiştirilmelidir.

B- DENİZ VE SAHİL BÖLGESİNDE TEMİZLİK / BAKIM

Eğer armatürün kullanılacağı bina, denize yakın bir yerde ise, bataryaların ve genel olarak metal bağlantı parçalarının krom-nikel kaplı yüzeyleri üzerine çöken tuzlu parçacıklar korozyona neden olmaktadır. Bu nedenle denize yakın bölgelerde batarya yüzeyini korumak için sık sık su ile temizlenmeli, özellikle yazlık evlerde eğer uzun süre kullanılmayacaksa bir naylon poşet ile üzeri örtülmelidir.

C- ARMATÜR KULLANIMINIDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

 • Bütün tesisatı korumak için pislik tutucu kullanılmalıdır.
 • Klasik çift kumandalı armatürleri kullanırken volanları parmak ucu ile hafifçe sıkmak yeterlidir. Su akışı kesilene kadar çevirip kapatılmalı, fazla zorlanmamalıdır.
 • Donma ihtimalinin olduğu ortamlarda su kullanımı yoksa armatürlerin zarar görmemesi için ana vana kapatılarak borulardaki tüm su boşaltılmalıdır.
 • Su kesilmesinden sonra yeniden geldiğinde bataryanın ilk anda oluşacak yüksek basınçtan zarar görmemesi için sistemde basınç düşürücü kullanılmalıdır. Yoksa ara musluklar kapatılmalıdır.
 • Duş spiralleri katlanmamalı, çekilerek uzatılmamalı ve aşırı zorlanmamalıdır.
 • Renkli mamuller direk güneş ışınlarına maruz bırakılmamalıdır.
 • Armatürlerin bulunduğu ortamlar zaman zaman havalandırılmalıdır.

D- PERLATÖR TEMİZLİĞİ / BAKIMI

Perlatör armatürün çıkış ucundaki süzgeçtir. Su ile havayı karıştırarak, sessiz, düzenli ve sıçramadan su akışı sağlar. Bu süzgeçler özellikle yeni binalarda daha hızlı tıkanmaktadır. Yeni tesisata batarya bağlanmadan önce bir miktar su boşa akıtılarak bu durum önlenebilir. Eğer su akışı düzensiz ve su miktarı azalmış ise süzgeç tıkanmış veya ara musluk kapalı kalmış olabilir. Ara musluk kontrol edilmeli veya süzgeç sökülerek temizlenmelidir. Bu işlem belli aralıklarda yapılmalıdır. Perlatörler ayda bir eski bir diş fırçası ile temizlenmelidir. 6 ayda bir de sadece süzgeç bölümü sirkeli ılık su içerisinde 1 saat bekletilerek temizlenmelidir.

E- ŞANTİYE ORTAMINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Şantiye ortamında kireç ve çimento esaslı malzemeler içerisindeki kalsiyum oksit ve boya, bataryalar ve bağlantı parçalarında ki metal ve metal kaplamalarında bozulmalara ve kararmalara yol açar. Bu nedenle armatürlerin montajı inşaat bitiminden sonra takılmalıdır. Eğer bataryalar şantiyede ortamında kutusundan çıkarılmış, montajı yapılmış ise, mutlaka üstü bir poşet veya örtü ile örtülmelidir.

Yapılan önerilerden de anlaşılacağı üzere armatür kullanımının daha sağlıklı ve uzun ömürlü olması için geçmiş tecrübeler ve teknik yöntemler dikkatle uygulanmalıdır. Armatürün doğru ve yerinde kullanılmasının önemi, bilgilerinin yaygınlaştırılması ülke ekonomisine ciddi katkılar sağlayacaktır.

TEKLİF ALIN

[recaptcha]