Loading...
PEYZAJ YAPARKEN 2017-10-21T12:20:17+03:00

Project Description

Yardımcı Olabileceğimiz Bir Projeniz mi Var?

TEKLİF AL

PEYZAJ YAPARKEN

İster büyük, ister küçük bir bahçeniz olsun; onun için yaptığınız her şey için sizi cömertçe ödüllendirir. Ancak, alacağınız ödüller için ilk bahçenizi tasarlama ve yapma fikri sizi korkutuyor mu?  Korkmayın, bahçeler şaşırtıcı derecede hoşgörülü ve bağışlayıcıdır. Onları güzelleştirecek ve o güzelliklerini sağlıklı bir şekilde sürdürmelerini sağlayacak bilgi ve beceriyi edinmenizi sabırla bekleyeceklerdir. Ve bahçenizin istediği estetik cerrahı olmanızın en iyi yolu bir an önce işe başlamaktır. İşte size başlama cesareti kazanmanız için avans olarak verebileceğimiz 10 ipucu.

Bahçenizi tanıyın. Yeni bir bahçeye başlamadan önce mülkünüz hakkında bilgi sahibi olmak için zaman ayırın. Peyzajınızı tasarlarken denemek isteyebileceğiniz birkaç şey:

 • Elinize kağıdı, kalemi alıp, bahçenizi kuracağınız alanı dolaşın ve mevcut dikim alanlarının kaba bir taslağını hazırlayın.
 • Bahçenizin en iyi güneş alan, yarı gölge ve koyu gölge alanları hakkında “harita” notu ekleyin.
 • Yaptıracağınız basit bir toprak testi, toprağınızın içerdiği besin maddeleri ve pH’ının dengeli olup olmadığını söyleyecektir.
 • Mevcut bitki ve özelliklerin (çitler veya yollar gibi) hangilerinin koruması, hangilerinin düzeltilmesi, değiştirilmesi veya kaldırılması gerektiğini listeleyin.
 • Sadece bahçe için ayırdığınız bir zamanınız olsun. Hayal kurun ve yaratıcı fikirlerin kendilerini gösterip gösteremeyeceğini görün.

Stilinizi ve hedeflerinizi belirleyin. Size ilham veren ve bir tema içeren birkaç resim toplayın. Örneğin; yemyeşil çiçekli bahçeleri mi, yoksa daha net tanımlanmış modern açık alanları mı daha çekici bulduğunuzu, seçtiğiniz resimlerle daha net bir şekilde tespit edersiniz.
Örneğin, belki stilinizin Endüstriyel Zen veya Eğlenceli Modern veya Basitleştirilmiş Yazlık olduğuna karar vereceksiniz. Bunu anlamakla birlikte, evinizin dış cephe fotoğraflarına bakmanız da yardımcı olur – seçtiğiniz stil ne olursa olsun, evinizin mimari tarzı ve kişisel tercihleriniz ile uyum sağlaması gerekir.

Stilinizi adlandırdıktan sonra, yaratacağınız manzara içinde düzenleyeceğiniz etkinlikleri ve yapacağınız günlük faaliyetleri not edin. Çocuklarınız varsa, oynayabilecekleri geniş alanlara ihtiyacınız olabilir. Veya büyük bir kır bahçesinde çiçeklerle çevrili bir çayırın ortasında dinlenmeyi hayal edebilirsiniz, ne olursa olsun, not edin.

Küçük başlayın. Rüya mükemmel, ama dünyayı kazmaya başlama zamanı geldiğinde gerçekliğe bağlı kalmak da aynı derecede önemlidir. Bahçe ne kadar büyükse, bakımı da o kadar fazla zaman ve enerji gerektirecektir. İstediğiniz şeyi (örneğin bir sebze bahçesi) inceleyin ve daha sonra büyük planı bir puzzel gibi parçalara bölün. Gelecek yıl için de yapacak işiniz olsun.

Bu, bitkileri satın almak için de geçerlidir: Fidan seçerken başa çıkıp, çıkamayacağınızı düşünerek seçim yapın. Çok sayıda sevimli fidan ile eve dönmek kolaydır. Dikme işleminin zaman aldığını unutmayın, bu nedenle yalnızca bir veya iki gün içinde rahatça dikebileceğiniz kadarını alın.

Bir plan yapın. Sadece veranda çevresine tek bir sıra sebze veya saksı çiçeği dikecek olsanız bile, mutlaka bir planınızın olması gerekir. Hangi bitkileri alınacağınızdan emin değilseniz, bir “araştırma” gezisi yapın (hiçbir şey satın almayın!) Ve bahçenize eklemeyi düşündüğünüz bitkilerin fotoğraflarını çekin. Fiyatlarına bakın, güneş ve su gereksinimlerini not edin.

Bu bilgilerle birlikte çizilmiş bir plana başlangıçta çok zaman harcadığınızı düşünebilirsiniz, ancak sonunda daha başarılı bir bahçeniz olacak, unutmayın. Yıl boyu farklı mevsimlerde çiçek açan bitkiler seçin ve bahçenizde güzel bir bitki örtüsü yaratmak için benzer güneş ve su gereksinimlerine sahip bitkiler seçtiğinizden emin olun.

İş için doğru araçları seçin. Doğru araçları kullanmak bahçe işlerini daha keyifli hale getirir, ancak günün birinde mağazayı satın almanız gerektiğini düşünmeyin. Sadece birkaç alet ve malzeme, bahçenizin sorunsuz çalışması için temel ihtiyaçlar şunlardır:

 • Bahçe eldivenleri. Rahat hissettiğiniz ve dikenlere karşı koruma sağlayan bir çift seçin.
 • Kürek. Bu, büyük ekim yatakları hazırlamak, ağaçlara, çalılara ve büyük bitkilere çukurlar kazmak için şarttır. Aklınızda olsun, bir bel küreği, düz bir kürekten daha kullanışlıdır.
 • Mala ve yabani ot toplama aracı(veya bir Japon bahçıvan bıçağı). Dikim için çukurlar kazmak ve yabani ot köklerini çıkarmak için bu araçları kullanın.
 • Uzun bahçe hortumu ve püskürtme tabancası. Bahçenizin her bir ana alanına rahatça erişebilecek kadar uzun bir hortum seçin.
 • Budama makası. Ağacınız veya odunsu gövdeli çiçekleriniz varsa mutlaka edinin.
 • Metal tırmık. Malç tohumunu yaymak ve dikim için yataklar hazırlamak için bunu kullanın.
 • Yaprak süpürgesi. Yaprakları toplamak için esnek bir plastik veya bambu süpürge kullanın.

Çok yıllık ve mevsimlikleri karıştırın. Sıklıkla düşülen bir hata, botanik marketin “mevsimlikler” bölümünden çok fazla bitki toplayıp tek bir yıl içinde başa dönen bir bahçe yapmaktır. Uzun ömürlü renklilik için, uzun ömürlü bitkilerin (çok yıllık) ve mevsimliklerin (tek bir sezonda çiçek açıp ölen bitkiler) bir karışımını kullanın.

Tekrarlayın, tekrarlayın, tekrarlayın. Bahçenize profesyonelce tasarlanmış bir görünüm vermek için daha az çaba ile aynı bitki ve peyzaj materyallerini manzara boyunca farklı yerlerde tekrarlamak harika bir yoldur.

Her türden bir bitki seçmekten kaçının, aynı şey diğer malzemeler için de geçerlidir: Yollar, saksılar, çiçek tarhları ve dış mekan mobilyaları için sadece bir kaç hurda ayırma malzemesi seçin ve tekrarlayın, tekrarlayın, tekrarlayın.

Uygun bir karışım için tohumları birleştirerek başlayın. Bütün bahçeyi tohumdan yetiştirmek ucuza gelebilir, ancak bu inanılmaz sinir bozucu da olabilir. Tüm bitkilerin fide veya fidan olarak satın alınması da pahalıya gelebilir. En iyi seçenek genellikle ikisinin birleşimidir.

Ne ekmeli. Bu son derece basit geliyor, fakat en deneyimli bahçıvanların bile unuttuğu bir şey. Gerçekten favoriniz değilse neden kabak ekersiniz? Yıllar geçtikçe, fasulye ve kabak yetiştirmekten sıkılırsınız; onların yerine, bezelye, turp, Brüksel lahanası gibi ailenin küçüklerinin favorilerine yönelebilirsiniz.

Bahçenizin eğitimini arttırın. Yerel atölye çalışması yapmak, bahçecilik hakkında daha fazla bilgi edinmenin ve topluluğunuzdaki diğer bahçe sahipleri ve bahçıvanlarla bağlantı kurmanın harika bir yoludur.

Bahçecilik ömür boyu süren öğrenme deneyimidir, en deneyimli bahçıvanlar bile her zaman yeni şeyler öğreniyorlar ve öğrenmek için zamanınız varsa kendinizi hırpalamayın. Korkmayın ve bir yerden başlayın; yapacağınız yanlış sadece bir sezonluktur. Bahçecilikle ilgili en harika şey, çoğunlukla düzeltmeye ve gelişmeye açık olmasıdır.

TAŞ ALIRKEN

MALZEME

Aradığınız Kalitede mi?

EBAT

Aradığınız Ölçüde mi?

MİKTAR

İstediğiniz Miktar Var mı?

RENK

Aradığımız Renk ve Desen mi?

TEKLİF AL

[recaptcha]