Bir araştırmaya göre “teknoloji” kelimesi tüm kategorilerdeki seminer, konferans, panel vb. gibi etkinliklerde en çok kullanılan kelime olmuş. Sektörden bağımsız olarak ‘teknoloji çok ilerledi’, ‘teknoloji her yerde’ gibi ibareleri sıkça duyuyoruz.

Şüphesiz özellikle ülkemizde teknolojiden en az faydalanan sektör inşaat sektörüdür. Bunun çeşitli sebeplerine başka bir yazımızda değinebiliriz. Ama şimdi gelin, inşaat sektörünün son dönemlerdeki en iyi 10 teknolojik gelişmesini inceleyelim.

Gerçeklik Yakalama Teknolojileri

Özellikle zemin çalışmalarında, tarama çalışmalarında oldukça işleri kolaylaştıracak ilerlemeler kaydedildi. Yapı ve inşa kültürü olarak; araştırma, analiz ve hazırlık aşamasını çok önemsemeyip ağırlıklı olarak uygulama aşamasına yoğunlaştığımız için bu alandaki uygulamaları ülkemizde daha nadir görebiliyoruz.

  1. Pegasus Two:Taramanın temel aşama olduğunu biliyoruz. Fakat yüksek çözünürlüklü ölçüm teknikleri ve ekipmanlar kullandığımızda özellikle büyük ölçekli projelerde oldukça uzun zaman almaktadır. Leica Geosystem Pegasus’u piyasaya sürmesinden bu yana, iki araca monte HDS tarama sistemi( Pegasus Two), saatte 80 km’den fazla 360 derecelik koridor taramaları yapabilir.
  2. Drone Surveying: Öyle görünüyor ki 2014’ten bu yana en büyük trendlerden biri de Drone Teknolojisi. Kolluk kuvvetlerinden ticarete kadar bu çok yönlü cihazların neler yapabileceğinin neredeyse bir sınırı yok. Yüksek çözünürlüklü dijital kameralar ve gelişmiş yazılımlarla donatılmış bu oyuncaklar yüksek ölçümlemelerde çok iyi sonuç veriyorlar.

Yapı Teknolojileri

Yapı eylemi insanlık faaliyetinin temel bileşenlerindendir. İnsanlar yüzyıllar boyunca kulübeden en modern gökdelenlere kadar sayısız yapılar yaratmışlardır. Gün geçtikçe yapı teknolojileri de değişime uğruyor.

  1. 3D Beton Baskı: Mısırlılar kireç ve alçıtaşı harçlarıyla taşı yapıştırdıklarından beri, beton dünyadaki en tercih edilen yapı malzemesi olmuştur. Artık 3D baskı teknolojisi karışık yapı formları üretmek için kullanılabiliyor. 3D bir beton blok üretimi birkaç saate kadar azalmış durumda.
  2. Akıllı Karayolları:2014 yılında, Akıllı Karayolları projesinin ilk kullanım alanları Hollanda’da açıldı. Trafik işaretleri özel, yeni bir ışık saçan boya ile üretilmiştir. Sadece araba için değil, aynı zamanda: Vincent van Gogh’dan esinlenerek karanlık taşlarla aydınlatılmış bir bisiklet yolu da vardır. Projenin gelecekteki hedefleri, sıcaklığa tepki verebilen ve sürücüler için hava durumu uyarıları verebilen yol boyası içermektedir.

Çevre Teknolojileri

Çevresel farkındalık bu zamana kadar inşaat sektöründe oldukça düşük bir noktadaydı. Bu sebeple çevremize ve doğamıza yeterli zararı verdik. Neyse ki artık yeni yapılar üretirken çevremizi de düşünmemiz gerektiği bilinci artmakta.

  1. Kinetik Yollar: Bir çok organizasyon giderek daha fazla ekolojik farkındalık için güç yaratmanın yollarını araştırdı. Şimdi bir İtalyan şirketi olan Underground Power,fren yapan otomobillerin elektrik akımını üretmek için dağılmış kinetik enerjisini yakalayan bir yol geliştirdi. Bu cihazların, tek bir yılda 19 ton yağa eşdeğer bir güç üretme potansiyeli var.
  2. Güneş Yolları:Kinetik bilimler, yolları aktif olmayan yollardan enerji yaratan varlıklara dönüştürmek için araştırılan tek yol değildir. Scott ve Julie Brusaw, 2009 yılından beri yol kullanımı için yapısal olarak tasarlanmış bir güneş panel sistemi geliştirmektedir. Bu paneller sadece güneş ışığı altında elektrik üretmekle kalmaz aynı zamanda 125 tona kadar olan yükleri de idare edebilirler. Bu teknoloji sonunda Amerika’nın 31.250.86 mil karelik yol, park, yol, oyun alanları, bisiklet yolları ve kaldırımları dünyanın en büyük enerji ağına dönüştürebilir. 
  3. Küçük Ev Hareketi:1997’de Sarah Susanka “küçük ev” hareketine başladığında, dünyadaki bu kadar fazla insanla, daha küçük ev ayak izlerinin olabileceğini gördü. 1.000 metrekarelik alana kurulu bu evler her metrekareyi en üst düzeye çıkarmak için her türlü yerden tasarruf eden mimari özelliklere sahiptir. 2014’te, bu kez gizli bir hareket, New Jersey eyaleti Senato’nun yoksul ve evsiz sakinlere yardım etmek için küçük evleri düşünmeye başladığı ana aşamaya geçti.

 BIM Heryerde

Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) mimarlık, mühendislik ve inşaat alanlarında nispeten yeni bir konsept olsa da, hızla büyüyor. Bu büyümeyi teşvik etmeye yardım etmek, çok yaratıcı yazılımlar ve donanımlar içeren çok çeşitli teknolojilerdir.

  1. Görselleştirme / sanallaştırma: 2014 yılında, Oculus Rift gibi cihazları bir araya getiren anahtar teslim çözümler çok ses getirdi. Geniş bir fiyat aralığında mevcut olan bu sistemler, “sanal gerçeklik” in gelişmiş teknolojisini hemen hemen her AEC(Mimari,Mühendislik ve İnşaat) firmalarının kapısına getiriyor. Gelişmiş yazılımları ve ikili görüntüleri birleştiren sistemler sayesinde, tasarımcılar ve müşteriler tam anlamıyla tasarım aşamasında yapının içerisinde gezebiliyor.
  2. Project Tango: Google’ın Project Tango ürünü, el cihazları ve tabletlerin cihaza monte kameralar tarafından kaydedilen mekânsal verileri kolayca yakalayıp analiz etmesi için benzersiz bir sistemdir. 2014 yılında Trimble, bu cihazlarla BIM verilerinden faydalanmak ve cihaz üzerinde düzenlenebilen 3D modelleri hızla yakalayıp kullanılmak üzere kavramsal uygulamalar yaptığını açıkladı. Proje Tango gelişim aşamasındadır. Bu uygulamaların ve yalnızca bu teknolojinin geleceğinin AEC dünyası için ne anlama geldiğini hep birlikte ilerleyen zamanlarda göreceğiz.
  3. BIM ve Bulut Teknolojisi:2013 kamuoyunun büyük veri ve bulut bilişimi hakkındaki farkındalığını artırırken, 2014 yılında bu teknolojiyi BIM aracı olarak kendi haline sokmaya başladı. Artık bu teknoloji, dünyanın dört bir yanındaki AEC profesyonellerine eskiden çok zor olan işbirlikleri yapmalarında yardımcı oluyor. Bu işbirliği hata ve maliyetleri azaltırken tasarımları hızlandırıyor.

Hiç şüphe yok ki 2014 ve 2016 arası, AEC endüstrisindeki yeni ve büyüyen teknolojiler açısından belirgin bir yıl oldu. Akıllı yollardan bulut bilişim teknolojisine teknoloji, tasarımın ve inşaatın her alanının büyümesine yardımcı olmuştur. Bu, AEC’de en iyi teknoloji yenilikleri olarak adlandırılacak 10 girişimi seçmek için yılın geri kalanına bakıldığında oldukça zor olduğunu gösterir.

Kaynak: www.gridteknoloji.com

By | 2020-03-19T18:26:20+03:00 Ekim 5th, 2017|BİLİM DÜNYASI|